1o Πρότυπο ΓΕΛ Χαλκίδας

ΟΜΙΛΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

"Mobile Apps & Robotics Education"

Apps Store
Αποθετήριο Εφαρμογών

FingerPainting
App Inventor

Ακολουθώντας τα βήματα αυτού του φύλλου εργασίας, αναπτύξαμε σταδιακά μια απλή εφαρμογή ζωγραφικής με τα δάχτυλα.

New year Counter
App Inventor

Αυτή η εφαρμογή μετράει αντίστροφα τον χρόνο που υπολείπεται μέχρι την αλλαγή του χρόνου, συνοδευόμενη από μουσική υπόκρουση.

Game - Catch the flag
App Inventor

Πρόκειται για ένα παιχνίδι, όπου ο χρήστης της φορητής συσκευής με τη χρήση του αισθητήρα Γυροσκόπιο...

App - Δανειστική Βιβλιοθήκη

Η εφαρμογή αυτή θα αξιοποιηθεί στη δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου μας. Ο υπεύθυνος εκπαιδευτικός της Δανειστικής βιβλιοθήκης, με τη χρήση ενός tablet και της εφαρμογής Δανειστική Βιβλιοθήκη, θα έχει τη δυνατότητα να καταχωρεί τα στοιχεία δανεισμού του μαθητή και τα δανειζόμενα βιβλία σε μια φορητή βάση δεδομένων, αξιοποιώντας την τεχνολογία των QR-CODES.

ΜΕΤΑΒΑΣΗ

Translator

Η εφαρμογή προσφέρει τη δυνατότητα μετάφρασης προτάσεων από την Αγγλική γλώσσα, στην Ελληνική, Ισπανική, Ιταλική, Γαλλική, Γερμανική και Ρώσικη.

Υπολογισμός
Δείκτη Μάζας Σώματος

Πρόκειται για μια εύχρηστη εφαρμογή, στην οποία ο χρήστης καταχωρεί το ύψος και το βάρος του και λαμβάνει συμβουλές για το ΒΜΙ και το ιδανικό βάρος που πρέπει να έχει για να είναι το ΒΜΙ στα φυσιολογικά επίπεδα.

Ελληνογερμανικό Λεξικό

Με αυτή την εφαρμογή, μπορεί ο χρήστης να καταχωρήσει στο λεξικό ελληνικές και αντίστοιχες Γερμανικές λέξεις. Υπάρχει η δυνατότητα της φωνητικής απόδοσης της Γερμανικής λέξης.

RSS Feed -Ανακοινώσεις

H Εφαρμογή RSS Feed News του 1ου Πρότυπου ΓΕΛ Χαλκίδας προσφέρει τη δυνατότητα στους χρήστες να παρακολουθούν τις ανακοινώσεις από το κινητό τους, αξιοποιώντας την τεχνολογία RSS Feed που διαθέτει η ιστοσελίδα του σχολείου μας.

Chat Room

Εφαρμογή που επιτρέπει σε μια κλειστή ομάδα συνεργατών να επικοινωνούν μέσω chat room.

Βηματομετρητής

Εφαρμογή που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αθλητική δραστηριότητα. Μετράει βηματισμό, απόσταση, μέση ταχύτητα και χρόνο.

Τρίλιζα

Τρίλιζα (Tic Tac Toe) είναι μια Android έκδοση ενός από τα παλαιότερα και τα πιο δημοφιλή παιχνίδια στρατηγικής.

Πυξίδα

Μια απλά σχεδιασμένη Πυξίδα για λειτουργικό σύστημα Android, που ανακτά πληροφορίες σχετικά με την κατεύθυνση Βόρεια, Νότια, Ανατολή, Δύση. Η εφαρμογή επιτρέπει να ορίσετε την κατεύθυνσή σας περιστρέφοντας τη στεφάνη ή τον μαγνήτη αζιμουθίου. Το Compass δείχνει προσανατολισμό σε πραγματικό χρόνο στα μαγνητικά πεδία και τον πραγματικό βορρά.

Games

Game - Cube Stories

Παιχνίδι με ζάρια. Χωριστείτε σε ομάδες, δημιουργήστε ιστορίες με τα εικονίδια που εμφανίζονται, στο χώρο που φαίνεται στο φόντο.

Φιδάκι

Το γνωστό θρυλικό παιχνίδι Φιδάκι, που κινείται με πλήκτρα και συλλέγει φρούτα.

Game - Balls Flashing

Οι μπάλες αναβοσβήνουν με τυχαία σειρά και o χρήστης προσπαθεί να τις επιλέξει με την ίδια σειρά. Κάθε επιτυχημένη προσπάθεια, ανεβάζει το βαθμό δυσκολίας.

Πως θα κάνω εγκατάσταση την Εφαρμογή

1. Αρχικά θα κάνετε λήψη την εφαρμογή είτε μέσω QR-Code Scanner, είτε από τον σύνδεσμο Λήψης
2. Μετά τη λήψη επιλέγετε εγκατάσταση
3. Σε περίπτωση που εμφανίσει μήνυμα "Δεν επιτρέπεται η εγκατάσταση εφαρμογών από άγνωστες πηγές", ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα στο κινητό σας.
    - Open “Settings“.
    - Select “Menu” at the upper-right corner, then choose “Special access“.
    - Select “Install unknown apps“.
    - Choose the application you are installing the APK file from. ...
    - Toggle the “Allow from this source” option to “On“.

Μπορείτε να στείλετε το μήνυμά σας ή το σχόλιό σας

Αυτό η εργασία χορηγείται με άδεια Creative Commons Αναφορά Δημιουργού - Παρόμοια Διανομή 4.0 Διεθνές

• 1o Πρότυπο ΓΕΛ Χαλκίδας
  • ΟΜΙΛΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ