Στη μεταβατική αυτή πρώτη χρονιά μετά την ένταξή του σχολείου μας στον τύπο των Προτύπων Λυκείων, πολλές φορές συζητήσαμε – οι εκπαιδευτικοί ως Σύλλογος αλλά και με τους μαθητές μας – για τον προσανατολισμό και τις επιδιώξεις μας.

Καρπός αυτών των προβληματισμών υπήρξε δράση για τη δημιουργία εμβλήματος του σχολείου, που σημειολογικά θα “λέει πράγματα” για μας. Εργάστηκαν μαθητές της Α΄τάξης υπό την καθοδήγηση του καθηγητή της Πληροφορικής  κου Τσάλλα. Επικρατέστερη η σύνθεση της μαθήτριας Λ.Κ.

Εμπεριέχει στοιχεία  που παραπέμπουν στη χωρικότητα δηλ. ότι είμαστε σχολείο της Χαλκίδας με τις γέφυρές της και την περιδίνηση των νερών του Ευρίπου.

Ταυτόχρονα η “προς τα πάνω κίνηση” του κυματισμού, η  πολυχρωμία του, η χορευτική χαρά του, οπτικοποιεί την επιδίωξή μας να γινόμαστε καλύτεροι, να τριγυρίζουμε σε  “λιμένας πρωτοΐδωμένους, σ΄εμπορεία Φοινικικά…για σεντέφια και κοράλλια, κεχριμπάρια κι εβένους και ηδονικά μυρωδικά κάθε λογής”, ενώ παραμένουμε χαρούμενοι και δημιουργικοί!