Το 1ο Πρότυπο ΓΕΛ Χαλκίδας, στα πλαίσια της εκπόνησης καινοτόμων δράσεων, συμμετέχει στο 2ο Πανελλήνιο Διαδικτυακό Μαθητικό Μαθηματικό Φεστιβάλ με το θεατρικό δρώμενο «Περί Γεωμετρίας και Φιλοσοφίας». Δεκαπενταμελής ομάδα μαθητών των τμημάτων Α3, Α4 και Α5, συνεργάστηκαν άψογα  με τους  συντονιστές εκπαιδευτικούς Θωμά Βασιλική, Πανταζή Γεωργία, Τσάλλα Γεώργιο, με σκοπό την ανάδειξη, με πρωτότυπο και παιγνιώδη τρόπο, της Λογικής ως κοινού στοιχείου των Μαθηματικών και της Φιλοσοφίας .

Οι  μαθητές  μας  προσπάθησαν, με βιωματικό τρόπο, να τεκμηριώσουν την πλατωνική άποψη ότι για να κατακτήσει κάποιος τις απόλυτες έννοιες και τελικά, να φιλοσοφήσει, οφείλει πρωτίστως, να παρατηρεί τα αιώνια σχήματα των  απλών πραγμάτων που τον περιβάλλουν. Η δράση μας ήταν απόλυτα επιτυχής καθώς αξιολογήθηκε από την Οργανωτική Επιτροπή του Διαγωνισμού, κερδίζοντας ήδη μια μόνιμη θέση στην ιστοσελίδα του Φεστιβάλ και στο αντίστοιχο κανάλι του στο YouTube και είναι υποψήφια για διάκριση μεταξύ των Λυκείων πανελλαδικά.