Την Τρίτη 29 Μαρτίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ¨ Λυκείου Ανθρωπιστικών Σπουδών επισκέφτηκαν  την Αρχαία Αγορά της Αθήνας. Πρόκειται για  το χώρο που κατά την αρχαιότητα αποτελούσε διοικητικό, φιλοσοφικό, εκπαιδευτικό, κοινωνικό, πολιτιστικό και ,κυρίως, οικονομικό κέντρο της πόλης, Οι μαθητές, διασχίζοντας την οδό των Παναθηναίων, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά και να θαυμάσουν μερικά από τα πιο διάσημα κτήρια της αρχαιότητας .Χαρακτηριστικά αναφέρουμε τον Βωμό των 12 Θεών που λειτουργούσε ως άσυλο των ικετών, την κυκλική Θόλο,  έδρα της Βουλής των 500,το Νέο Βουλευτήριο όπου προετοιμάζονταν τα νομοσχέδια της Αρχαίας Αθήνας, το Νομισματοκοπείο όπου κόβονταν τα νομίσματα της αρχαιότητας ,το υποδηματοποιείο του Σίμωνος, χώρο συνάντησης του Σωκράτη με τους μαθητές του, αλλά και τον καλύτερα σωζόμενο ναό  της αρχαιότητας, τον Ναό του Ηφαίστου, γνωστό ως Θησείο. Η μοναδική αυτή εμπειρία ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη στο Μουσείο της Στοάς Αττάλου όπου από το 1957 εκτίθενται  σπάνια  αντικείμενα της αρχαιότητας (όπλα, κλεψύδρες, κοσμήματα) ευρήματα των ανασκαφών από την  Αμερικανική Σχολή Κλασικών Σπουδών .

Τους μαθητές συνόδεψαν και ξενάγησαν οι φιλόλογοι:  Βασάλου Ζαχαρούλα, Πανταζή Γεωργία , Μακρυνικόλα Μαρία, Ζευγολάτη Ιωάννα