ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ: ΠΑΝΤΑΖΗ ΓΕΩΡΓΙΑ-ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ

Στα πλαίσια του μαθήματος των Αρχαίων Ελληνικών και για μία ακόμα σχολική χρονιά , οι μαθητές της A’ Λυκείου ,είχαν την ευκαιρία να προσεγγίσουν τα Ελληνικά του Ξενοφώντα, το μόνο ιστορικό σύγγραμμα του 4ου αιώνα π. Χ που έχει σωθεί και αποτελεί τη σπουδαιότερη πηγή για τα γεγονότα της περιόδου 411-362 π. Χ .Από την πρώτη ακόμα ανάγνωση κι έχοντας ήδη την εμπειρία της μελέτης του Θουκυδίδη ,οι μαθητές ξεχώρισαν τον Ξενοφώντα για την απλοποιημένη γλώσσα του σε επίπεδο σύνταξης, ύφους αλλά ,κυρίως, λεξιλογίου. Καθώς η σχολική χρονιά οδεύει προς το τέλος της, ας κάνουμε μία επανάληψη σε λεξιλογικές ασκήσεις μέσα από Φύλλα Εργασίας, τα οποία ήδη αντιμετωπίστηκαν με ιδιαίτερο ενθουσιασμό από τους μαθητές της Α’ Λυκείου.