Στα πλαίσια της ενίσχυσης του δημιουργικού ρόλου του σχολείου μας ως χώρου πολιτιστικής εμψύχωσης και αναγνωρίζοντας την ανάγκη των μαθητών μας για αποφόρτιση από το καθημερινό άγχος , με χαρά ανακοινώνουμε τη δημιουργία ψηφιακού μαγκαζίνο  με πέντε θεματικές ενότητες που θα είναι στη διάθεσή σας καθημερινά μέσω του ψηφιακού πίνακα ανακοινώσεων* (1ος όροφος ). Ειδικότερα, ο επισκέπτης της ανάλογης στήλης, θα έχει τη δυνατότητα να αξιοποιήσει δημιουργικά και ευχάριστα τον χρόνο του, επιλέγοντας να λύσει  σκακιστικούς γρίφους, να γνωρίσει τις παγκόσμιες ημέρες και το νόημά τους, να ενημερωθεί  για στιγμές που άλλαξαν την πορεία της ανθρωπότητας, να αναμετρηθεί με ερωτήσεις-σπαζοκεφαλιές και, κυρίως, μέσα από τον« Οδηγό αισιοδοξίας »,να μάθει  μόνο καλά νέα και να αντλήσει ελπιδοφόρα μηνύματα !

Προτείνουμε μια διαφορετική εκπαιδευτική διαδικασία και ένα δημιουργικό τρόπο γνωριμίας και αντιμετώπισης της… ζωής. Τι λέτε; Θα μας ακολουθήσετε;

*Ο Ψηφιακός πίνακας ανακοινώσεων υλοποιήθηκε με τη χρήση του Η/Υ – μικροελεγκτή Raspberry Pi

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Τσάλλας Γεώργιος-Πληροφορικός, Πανταζή Γεωργία-Φιλόλογος

Ευχαριστούμε την κα Κότσαρη που μας παραχώρησε την τηλεόραση.