Την Τρίτη 11-10-22, οι μαθητές της Γ΄ Λυκείου του προσανατολισμού Υγείας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Εθνικό Εργαστήριο Αναφοράς Σαλμονελών και Μικροβιακής Αντοχής, Κτηνιατρικό Εργαστήριο Χαλκίδας του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων στην περιοχή ΠΕΙ Δοκού Χαλκίδας, συνοδευόμενοι από τις καθηγήτριες Βιολογίας κα Μπολανάκη Ε. και κα Καραπανάγου Π. Η εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη εντάσσεται στις προγραμματισμένες προσπάθειες διεύρυνσης των γνώσεων των μαθητών μας και στη λογική του ανοιχτού σχολείου. Οι μαθητές, με ιδιαίτερο ενθουσιασμό, σε συνεργασία με τους υπεύθυνους του εργαστηρίου κα Σμπυράκη Αφροδίτη, κα Μουτώτου Νίκη ,κα Βαλκάνου Ελένη και κο Κατσαρό Δημήτρη συμμετείχαν σε δράσεις που αφορούσαν εργαστηριακές τεχνικές βιολογίας, όπως μικροβιακές καλλιέργειες, αντιβιογράμματα και PCR. Μοναδική εμπειρία για τους μαθητές μας ήταν η δημιουργία σχεδίου ζωγραφικής με τη χρήση μικροβίων σε τρυβλία petri για τη συμμετοχή τους στον ετήσιο διαγωνισμό «ASM agar art contest» της Αμερικάνικης Ένωσης Μικροβιολόγων.

.