Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου Προτύπου ΓΕΛ Χαλκίδας, συγχαίρει τον μαθητή της Γ΄ τάξης  και μέλος του Ομίλου Ιστορίας Καραντζόγλου Κωνσταντίνο, για την τιμητική διάκριση που απέσπασε στον 3ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ιστορικού Δοκιμίου με θέμα:« Ελευθέριος Βενιζέλος και Συνθήκη της Λωζάννης». Ο διαγωνισμός τελεί υπό την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και προκηρύσσεται κάθε χρόνο από το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών και Μελετών « Ελευθέριος Βενιζέλος». Απευθύνεται σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ΄ τάξης των Λυκείων όλης της χώρας οι οποίοι , για το έτος 2022- 2023 ,κλήθηκαν να συντάξουν ιστορικό δοκίμιο για το ρόλο που διαδραμάτισε ο Ελευθέριος Βενιζέλος στη Συνθήκη της Λωζάννης και στη σημασία της Συνθήκης αυτής στις ελληνοτουρκικές σχέσεις. Το ιστορικό δοκίμιο του Κωνσταντίνου  Καραντζόγλου κατάφερε να ξεχωρίσει μεταξύ  όλων των συμμετοχών πανελλαδικά για την πρωτοτυπία των ιδεών του. ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!