Για δεύτερη συνεχή χρονιά υλοποιούμε στο σχολείο μας το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Βουλής των Εφήβων . Το θέμα της φετινής χρονιάς είναι : “Αφοπλίζοντας τη βία”. Υπεύθυνες του προγράμματος είναι οι καθηγήτριες : Ζωή Μπούρου και Κων/να Καλούση , ενώ την ομάδα των μαθητών την αποτελούν 6 μαθητές και 6 μαθήτριες από την Α΄ και Β΄ Λυκείου . Από τους μαθητές αυτούς και τις μαθήτριες , ύστερα από κλήρωση , αναδείχθηκαν οι δύο έφηβοι βουλευτές που θα εκπροσωπήσουν το σχολείο μας κατά τις εργασίες της ΚΖ΄ Συνόδου της Βουλής των Εφήβων που θα πραγματοποιηθούν δια ζώσης στην Αθήνα τον Σεπτέμβριο 2023 . Ο Τακτικός Βουλευτής είναι ο Ευάγγελος Κάλφας ( μαθητής της Α΄ Λυκείου ) και ο Αναπληρωματικός Βουλευτής ο Κωνσταντίνος Νάνος ( μαθητής της Β΄ Λυκείου ) . Στο pptx που ακολουθεί παρουσιάζεται αναλυτικά η δράση του προγράμματος κατά το σχολικό έτος 2022-2023.

vouli-ton-efivon-2022-2023