Μια όμορφη εξόρμηση για την Α τάξη στο πλαίσιο του μαθήματος της Πολιτικής Παιδείας ( διδάσκοντες: Μπούρου Ζωή- Γιώργος Τσάλλας) : η επίσκεψη-ξενάγηση στη Βουλή, στο πλαίσιο των καθιερωμένων επισκέψεων για τα σχολεία που προσκαλούνται κάθε χρόνο στη Βουλή των Ελλήνων, συνδυάστηκε με επίσκεψη-ξενάγηση (από την φιλόλογο-δ/ντρια κα Ματθαίου) στην Αρχαία Αγορά. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στα κύρια μνημεία της Αρχαίας Αγοράς, που συντελούσαν στη λειτουργία του αθηναϊκού πολιτεύματος, όπως και σε αυτά που την καθιστούσαν θρησκευτικό και οικονομικό κέντρο της πόλης. Ήταν ένα πολύ όμορφο παράδειγμα για τη σχέση τοπογραφίας και χαρακτήρα – εξέλιξης μιας κοινωνίας.

Λίγο αργότερα η ξενάγηση στη Βουλή, τον ναό της σύγχρονης Δημοκρατίας, με όλα εκείνα τα στοιχεία για την ιστορία του κτηρίου και τη λειτουργία του, τους έδωσε τροφή για σκέψη. Είχαν επίσης την ευκαιρία να παρακολουθήσουν για λίγο μέρος της συνεδρίασης της Βουλής, οπότε και ο Πρόεδρος καλωσόρισε τους μαθητές του σχολείου μας (https://www.facebook.com/100003776278905/videos/pcb.2958328837636296/864669268659758) .