Με γνώμονα να χρησιμοποιήσουν οι μαθητές τις γλώσσες σε ένα ρεαλιστικό και εκτεταμένο περιβάλλον, να ερευνήσουν και να συνεργαστούν, προέκυψε η ιδέα της υλοποίησης ενός ξενόγλωσσου ηλεκτρονικού περιοδικού –με αρθογραφία στα αγγλικά, γαλλικά και γερμανικά, δηλαδή στις γλώσσες που διδάσκονται στο σχολείο μας. Η θεματολογία των άρθρων του 1ου τεύχους αφορά στα ενδιαφέροντα των μαθητών μας.
Ελπίζουμε να τα απολαύσετε!

ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Η συντακτική μας ομάδα αποτελείται από τρεις ξενόγλωσσες καθηγήτριες του σχολείου μας, του 1ου Πρότυπου Γενικού Λυκείου Χαλκίδας: την Εύη Αθανασίου, καθηγήτρια Αγγλικής γλώσσας (ΠΕ06), τη Μαρία Στάμου, καθηγήτρια Γερμανικής γλώσσας (ΠΕΟ7) και τη Βίκυ Πηλιχού, καθηγήτρια Γαλλικής γλώσσας (ΠΕΟ5) καθώς και οι αγαπημένοι /ες μας μαθητές/τριες:

Βασίλης Καρλής -Α2,  Εύα Κουρνιώτη-Α2, Μαριάντα Παπαϊωάννου- Α4, Άννα Παυλή- Α4, Αριστείδης Πετρόπουλος – Α4, Κωνσταντίνα Στρουμπούλη-Α5 , Μαρία Τσαμίτα-Α5, Ελευθερία Τζαχρήστου-Α5, Κωνσταντίνος καραντζόγλου-Β2, Γιάννης Ρέλλιας- Β5, Μαρία -Λουίζα Συροπούλου- Β5, όλοι οι μαθητές του Β2 και Β3.

Αμέριστη βοήθεια μας παρείχε και ο κ. Γιώργος Τσάλλας, καθηγητής Πληροφορικής του σχολείου μας, που μας καθοδήγησε και μας συνέδραμε με τις πολύτιμες συμβουλές του.