Μετά από πρόταση των  μαθητών της ομάδας των juniors Ambassabors του ΕΚ , το σχολείο μας συμμετέχει στη  ανθρωπιστική δράση της Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας  για τη δοκιμαζόμενη από τον πόλεμο χώρα. Με τα χρήματα που συγκεντρώθηκαν, αγοράστηκαν γάλατα, παιδικές τροφές, κονσέρβες, μπισκότα, παξιμάδια και μαζί με άλλα τρόφιμα και φάρμακα, παραδόθηκαν  σήμερα, μετά τη γιορτή μας, αρμοδίως. Την αντιπροσωπεία των μαθητών με τους συνοδούς εκπαιδευτικούς υποδέχτηκε ο κος Αντιπεριφερειάρχης  Ευβοίας Κελαϊδίτης Γιώργος. Ο κος Κελαϊδίτης επαίνεσε την ευαισθησία των μαθητών και το έργο του 1ου Πρότυπου ΓΕΛ Χαλκίδας που δεν περιορίζεται μόνο στον γνωστικό τομέα ,αλλά και στην ανάπτυξη κοινωνικής συνείδησης.
Η  δράση αυτή κινητοποίησε το σύνολο της σχολικής μας κοινότητας. Είχε προηγηθεί, τις παραμονές της ρωσικής εισβολής, συζήτηση για τις ανησυχίες για τον επικείμενο τότε- πόλεμο και τη θέση της Ευρώπης για τη διασφάλιση της ειρήνης. Οι Juniors Ambassadors  με εικαστική τους δημιουργία εκδήλωσαν τα αντιπολεμικά τους αισθήματα.