Η Διεθνής Εβδομάδα Δημοσιογραφίας πραγματοποιήθηκε από τις 5 ως τις 9 Οκτωβρίου 2022 στην καρδιά της Αθήνας στο εμβληματικό κτίριο του  Ωδείου Αθηνών και οργανώθηκε από την iMEdD, έναν μη κερδοσκοπικό δημοσιογραφικό οργανισμό, που ιδρύθηκε το 2016 με αποκλειστική δωρεά του ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος .Έναυσμα για την οργάνωση του συνεδρίου αποτέλεσε η παγκόσμια κρίση στη δημοσιογραφία και κυρίαρχο θέμα στην εναρκτήρια ημέρα ήταν η αυξανόμενη έλλειψη εμπιστοσύνης του κοινού στα ΜΜΕ και στους δημοσιογράφους.

Το σχολείο μας προτάθηκε να εκπροσωπήσει τους μαθητές της Στερεάς Ελλάδας στο συνέδριο και οι εκπαιδευτικοί του προγράμματος “Νέοι Δημοσιογράφοι” πρότειναν τον μαθητή της Β΄τάξης Βασίλη Καρλή. Ο Βασίλης παρακολούθησε τις εργασίες της πρώτης μέρας του συνεδρίου, κατά την οποία παρουσιάστηκαν  έρευνες και στατιστικά από διακεκριμμένους επιστήμονες από όλο τον κόσμο και αναλύθηκαν οι αξίες της δημοσιογραφίας, όπως δεοντολογία και ηθική, θωράκιση της ανεξαρτησίας του τύπου με πλέγμα δημιουργίας εμπιστοσύνης. Επίσης συζητήθηκε η αξιοπιστία της ενημέρωσης σε σχέση με τις πηγές εσόδων και πόσο αυτές επηρεάζουν την είδηση που καταλήγει στο κοινό. Το συμπέρασμα ήταν ότι οι δημοσιογράφοι οφείλουν να ανακτήσουν την εμπιστοσύνη του κοινού και να εξασφαλίσουν την απρόσκοπτη ενημέρωση του που συμβάλλει στην ενδυνάμωση της κοινωνίας. Ο Βασίλης θα μεταφέρει την εμπειρία του στους συμμαθητές του , όταν θα μελετήσουν στην τάξη την ενότητα για τα “ΜΜΕ” .