Με ιδιαίτερη χαρά ανακοινώνουμε μία ακόμα απίστευτη επιτυχία  της  Ομάδας  Λογοτεχνικών Διαγωνισμών του Σχολείου μας. Τη Δευτέρα  15 Απριλίου,  γνωστοποιήθηκαν τα αποτελέσματα του 11ου  Πανελλήνιου Μαθητικού Λογοτεχνικού Διαγωνισμού «Νίκος Γκάτσος :ο ποιητής των στίχων» δημιουργώντας ταυτόχρονα ένα νέο ρεκόρ για το 1ο Πρότυπο Λύκειο Χαλκίδας καθώς και οι πέντε συνολικά συμμετέχοντες μαθητές μας κατέκτησαν  αντίστοιχα τις πρώτες πέντε κορυφαίες θέσεις του Διαγωνισμού!!! Συγκεκριμένα έλαβαν:

1) 1ο  Βραβείο:  Σταύρος Σορόπουλος  (Celsus Bombastus, graaf van Voorschoten ). Tίτλος ποιήματος: «Ευτερπιανό Εγκώμιο» (μόλις μία μέρα μετά την κατάκτηση μίας εκ των τριών κορυφαίων θέσεων στον  12ο Πανελλήνιο Μαθητικό Λογοτεχνικό Διαγωνισμό εφηβικής ποίησης και διηγήματος« Γρηγόρης Πεντζίκης»).

2) 2ο Βραβείο: Αντώνιος –Μιχαήλ Σκιάς( Parabellum).Tίτλος ποιήματος: «Οι Τιμονιέρηδες»

3) 3ο Βραβείο : Χριστίνα Γκούτζου (Verita ).Tίτλος ποιήματος :  «Οι απολεσθέντες»

4) 1ος τιμητικός έπαινος: Ξένη Αμπατζή( Ophelia ). Tίτλος ποιήματος : «Βαγόνια αγωνίας»

5) 2ος τιμητικός έπαινος: Πέτρος Λαζάρου .Tίτλος ποιήματος: « Ο Ρατσισμός»

Υπενθυμίζουμε ότι ο συγκεκριμένος διαγωνισμός  διεξάγεται κατόπιν θετικής γνωμοδότησης  από το ΙΕΠ, τελεί υπό την αιγίδα του  Υ.ΠΑΙ.Θ  και των Διευθύνσεων  Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σχολείων  της Ελλάδας και του Εξωτερικού ενώ διοργανώνεται από τα Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια  « Παναγία Προυσσιώτισσα» .Συγχαίρουμε εγκάρδια την πολυπληθή(35 άτομα) Ομάδα Λογοτεχνικών Διαγωνισμών του Σχολείου μας που εργάζεται ακατάπαυστα υπό τον συντονισμό της Φιλολόγου Γεωργίας Πανταζή ,σε ώρες πέραν του σχολικού ωραρίου, ώστε να εξασφαλίζει τέτοιες  κορυφαίες διακρίσεις! Τους ευχόμαστε  να καταρρίψουν όλα τα ρεκόρ επιτυχιών !!!!

ΘΕΡΜΑ  ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΚΑΙ ΑΚΡΩΣ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ!  !