“Αγαπητοί γονείς και μαθητές/τριες,

Η Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας, σε ανοιχτή συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας και τους Διευθυντές Εκπαίδευσης των Περιφερειακών Ενοτήτων, παρέχει την ευκαιρία στους μαθητές/τριες των Λυκείων των σχολικών μονάδων της Περιφέρειας να παρακολουθήσουν, δωρεάν, μια σειρά σεμιναρίων – διαδικτυακών ομιλιών επαγγελματικής ενημέρωσης, που στόχο έχουν να συμβάλουν στην ορθή επιλογή της εκπαιδευτικής και επαγγελματικής τους κατεύθυνσης.

Σκοπός των σαράντα έξι (46) συνολικά σεμιναρίων (webinars) της δράσης “ΠΥΞΙΔΑ” Επαγγελματικής Σταδιοδρομίας είναι η παροχή ενημέρωσης προς τη μαθητική κοινότητα αναφορικά με τις ευκαιρίες που υπάρχουν στην αγορά εργασίας.

Τα σεμινάρια θα διεξαχθούν απογευματινές ώρες, στο χρονικό διάστημα από 19 Απριλίου του 2021 έως και 10 Μαΐου του 2021. Ο χρόνος εξέλιξης του κάθε σεμιναρίου θα είναι περίπου τριάντα (30) λεπτά, μέσα στο οποίο θα γίνεται η ανάπτυξη της ομιλίας και θα αναπτύσσονται οι υποβληθείσες ερωτήσεις των μαθητών.

Οι μαθητές μπορούν να συμμετάσχουν σε όσα σεμινάρια τους ενδιαφέρουν. Για αιτήσεις συμμετοχής  στη δράση “ΠΥΞΙΔΑ” Επαγγελματικής Σταδιοδρομίας οι μαθητές μπορούν να εισέρχονται στο  www.pste.gov.gr/education όπου θα συμπληρώνουν την αντίστοιχη φόρμα συμμετοχής. Οι εκατό (100) πρώτοι συμμετέχοντες μαθητές θα μπορούν να εισέρχονται μέσω σχετικού link στη διαδικτυακή πλατφόρμα (zoom). Για τους υπόλοιπους που επιθυμούν να παρακολουθήσουν την αντίστοιχη υποενότητα επαγγελματικής δράσης τα σεμινάρια θα μεταδοθούν live από το κανάλι της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας στο YouTube.”

programma-pixida