Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας θα αναπτύξει δράση επαγγελματικού προσανατολισμού (παιδαγωγική ομάδα: Ματθαίου, Καράμπελας, Ζαχαριάδου, Μότσια ) με
 Στόχους
    1. Στήριξη των οικογενειών για τις επιλογές των μαθητών σε σπουδές και επαγγέλματα
    2. διεύρυνση του πεδίου επαφής των μαθητών μας με τις Επιστήμες και την Οικονομία
    3. Ανάπτυξη στους μαθητές δεξιοτήτων απαραίτητων για την ενήλικη κοινωνική  ζωή και επαγγελματική σταδιοδρομία
    4. Προσδοκία εδραίωσης σχέσεων εμπιστοσύνης  σχολείου-οικογένειας

Ενέργειες (μεθοδολογία) για την υλοποίηση της Δράσης
    • Συμμετοχή στο πρόγραμμα «The Tipping Point»  με ομάδα/ες μαθητών
    • Πρόσκληση πανεπιστημιακών – επιστημόνων που θα συζητήσουν δια ζώσης ή εξ αποστάσεως με μαθητές μας για την Επιστήμη τους, το περιεχόμενο σπουδών και τις  επαγγελματικές διεξόδους
    • Δημιουργία ειδικής στήλης στην ιστοσελίδα του σχολείου με κατηγοριοποίηση link πανεπιστημιακών σχολών (παρουσίαση τμημάτων/ προγραμμάτων σπουδών κτλ)

Όσον αφορά το πρόγραμμα The Tipping Point, αυτό αποτελείται από 3 ενότητες(Γνωριμία με επαγγέλματα και τομείς σπουδών – Δεξιότητες για τη σύγχρονη αγορά εργασίας- Θέματα γενικού ενδιαφέροντος για ενεργούς πολίτες) και απαιτούνται για την κάθε ομάδα που θα δημιουργηθεί, 9 συνεδρίες τη χρονιά , διαδικτυακά, διάρκειας 20΄η καθεμία. Αυτές θα γίνονται από το σχολείο (προτεινόμενη ώρα : 2:00-2:20)

Καλούνται οι μαθητές που θα επιθυμούσαν, να συμπληρώσουν τη φόρμα  δήλωσης επαγγελμάτων ή τομέων σπουδών, για τους οποίους θα ήθελαν να συνομιλήσουν με έναν μέντορα.

parathiro_sto_mellon