Καταγράφονται συνοπτικά τα χαρακτηριστικά και οι ιδιαιτερότητες της σχολικής μονάδας, που κρίνονται σημαντικά για την αποτύπωση της εικόνας του σχολείου
Το 1ο ΓΕΛ Χαλκίδας χαρακτηρίστηκε και λειτουργεί ως Πρότυπο από το σχολικό έτος 2021-2022.

Το δυναμικό του ήταν: στην Α΄τάξη 120 μαθητές, οι οποίοι προήλθαν είτε από το συνδεδεμένο 5ο Πρότυπο Γυμνάσιο είτε με την προβλεπόμενη γραπτή δοκιμασία. Στην Β΄τάξη συνέχισαν 139 μαθητές και στην Γ΄τάξη 140 μαθητές. Το εκπαιδευτικό του προσωπικό ενδυναμώθηκε με εκπαιδευτικούς θητείας και συμπληρώθηκε με κάποιους αναπληρωτές.

Εποπτεύεται και καθοδηγείται επιστημονικά από το ΕΠΕΣ (κοινό με το 5ο Πρότυπο Γυμνάσιο) που έχει ως πρόεδρο αν. καθηγητή του ΔΙΠΑΕ και μέλη την παιδαγωγικά υπεύθυνη Σχολική Συντονίστρια, τους Διευθυντές των σχολείων και δύο εκπαιδευτικούς από κάθε σχολείο.

etisia-ekthesi-aytoaxiologisis