Σε κλίμα κατάνυξης έγινε η  ανοιχτή σε κοινό χριστουγεννιάτικη εκδήλωση του 1ου Πρότυπου ΓΕΛ Χαλκίδας σε συνεργασία με την Πολυφωνική Χορωδία του Θεάτρου Χαλκίδας την Παρασκευή, 22 Δεκεμβρίου, στον Ι.Ν.  του Αγίου Νικολάου.

Μαθητές διάβασαν κείμενα σημαντικών λογοτεχνών, που αναδείκνυαν βασικές αξίες που η Γέννηση του Χριστού έφερε στον κόσμο, την Ελπίδα, την Πίστη, την Ειρήνη  και την Αγάπη.  Τα κείμενα  συνδιαλέγονταν με τα   χριστουγεννιάτικα τραγούδια και κάλαντα, που εξαίσια απέδωσε η Πολυφωνική Χορωδία του Θεάτρου με τη σύμπραξη της Λέσχης Μουσικής του σχολείου.  Στη διάχυτη συγκίνηση και κατάνυξη συνέβαλε και ο χώρος του Ιερού Ναού, που άνοιξε φιλόξενα τις πόρτες του στη σχολική κοινότητα σχολείου της ενορίας του, με την ευλογία του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Χαλκίδας κ. Χρυσοστόμου, ο οποίος παρέστη στην εκδήλωση.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ-ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗΣ-ΓΙΟΡΤΗΣ-