Είμαστε στην ιδιαίτερα ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε ότι τα αποτελέσματα του 12ου Πανελλήνιου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού Εφηβικού Διηγήματος και Ποίησης «Γρηγόρης Πεντζίκης » , σήμαναν μία πολύ υψηλή διάκριση για το Σχολείο μας .Ο μαθητής μας Σταύρος Σορόπουλος (Τμήμα Γ5), με το ποίημα «Βινύλιο» αναδείχθηκε ένας από τους τρεις κορυφαίους νικητές , κατακτώντας την 3η θέση Πανελλαδικά( μεταξύ 1800 περίπου συμμετεχόντων από όλα τα Λύκεια της Ελλάδας) !!!!!Η νίκη του Σταύρου, δημιούργησε ταυτόχρονα κι ένα μοναδικό ρεκόρ για το Σχολείο μας καθώς γίνεται το μοναδικό Λύκειο πανελλαδικά που μαθητής του κατακτά κορυφαία θέση σε αυτόν τον ιδιαίτερα δύσκολο διαγωνισμό για 2η φορά (2021-2022: Φιλοθέη Τεμπονέρα: 1ο Πανελλήνιο Βραβείο Ποίησης Γρηγόρης Πεντζίκης)

1lyk-chalk.eyv.sch.gr/?p=3109

Υπενθυμίζουμε ότι ο 12ος Λογοτεχνικός Διαγωνισμός «Γρηγόρης Πεντζίκης », διοργανώθηκε κατά το τρέχον σχολικό έτος 2023-2024 από τον Επιστημονικό και Πολιτιστικό Σύλλογο «Εκπαιδευτικός Κύκλος», σε συνεργασία με το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης (ΠΕ.Κ.Ε.Σ) ,εγκρίθηκε από τη Γενική Γραμματεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και Ειδικής Αγωγής του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (Υ.ΠΑΙ.Θ) και υλοποιήθηκε μετά από θετική γνωμοδότηση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π).

Τα βραβευθέντα κείμενα θα αναρτηθούν στην επίσημη ιστοσελίδα του διαγωνισμού στη διεύθυνση https://www.educircle.gr/pentzikis/ μετά από
τεχνική επεξεργασία.

.Θερμά συγχαρητήρια Σταύρο για την σπουδαία αυτή νίκη σου αλλά κυρίως για την επιμονή και την εργατικότητα που επέδειξες σε όλη τη διάρκεια της προετοιμασίας προς την κορυφή!