Η Δράση “ΓΕΥΣΕΙΣ ΗΜΕΡΩΝ” σχεδιάστηκε με στόχους την:
1)Σύσφιξη συναισθηματικων σχέσεων μεταξύ μαθητών και εκπ/κών μέσω της δημιουργικότητας και της κοινής δράσης.
2)Δημιουργική μάθηση μέσω της ανάδειξης της αξίας των ηθών και των εθίμων για τη ζωή του ανθρώπου και της κοινωνίας και τη σύνδεση με αντικείμενα σύγχρονου ενδιαφέροντος
3)Ανάπτυξη τεχνικών διαχείρισης σχολικού χρόνου .
4)Επαφή με τον πολιτισμό στην καθημερινότητα υπό το πρίσμα των σύγχρονων πρακτικών κι εφαρμογών.
5)Νοηματοδοτηση των εορτών για τον σύγχρονο άνθρωπο και ειδικά τους νέους.

Για το σχολικό έτος 2022-2023 αναπτύχθηκε στον άξονα”Οίνος- Σίτος- Έλαιον”, αντιστοιχώντας σε βασικές ανάγκες του ανθρώπου και του πολιτισμού του και που συνδέονται , συμβολικά, με τις μεγάλες γιορτές (Χριστούγεννα-Απόκριες- Πάσχα). Μέσα από αφιερώματα σε αυτές τις βασικές τροφές προσπαθήσαμε να αναδείξουμε το πνευματικό περιεχόμενο των γιορτών και να ασχοληθούμε με σύγχρονα ζητήματα , που θα είναι ωφέλιμα στους μαθητές μας κυρίως μετά την αποφοίτησή τους. Έτσι συνδέθηκαν με επιμορφώσεις για την ασφαλή οδήγηση, την προστασία από τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα και την υγιεινή διατροφή.

Ακολουθεί μέροος του υλικού που χρησιμοποιήθηκε:

ΣΙΤΟΣ-ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ-ΜΟΥΣΕΙΑ-ΛΑΤΡΕΥΤΙΚΗ-ΖΩΗ

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ-2022-ΓΕΥΣΕΙΣ-ΗΜΕΡΩΝ-ΟΙΝΟΣ-ΛΑΤΡΕΙΑ